Národní park Los Haitises

Severní pobřeží ostrova Hispaniola lemuje nejcennější přírodní oblast, kterou chrání Národní park Los Haitises. V hustém pralese je jen omezený počet cest a i návštěvnost turistů je uměle regulována. Park je populární oblastí pro ekoturistiku s rozmanitým světem fauny i flory.

Vidět zde můžete všechny známé druhy rostlin i zvířat žijících na ostrově Hispaniola, jako jsou papoušci, pelikáni, plameňáci, varani a některé endemické druhy ptactva. Ve vápencových kopcích se skrývají jeskyně s nástěnnými malbami původních kultur ostrova.

dominicana-los-haitises-park

Jarabacoa

Ve středu Dominikánské republiky leží město Jarabacoa, které si díky celoročně příjemným teplotám vysloužilo název města věčného jara. Tato oblast na úpatí hor je díky hustým lesům, řadě visutým mostům, vodopádům a řekám oblíbeným místem pro mnoho outdoorových aktivit.

Provozovat zde můžete rafting, canyoning, horskou cyklistiku, nebo pěší turistiku. Jarabacoa také okouzlila režiséra Jurského Parku Stevena Spielberga, který svůj velmi populární vědeckofantastický film natáčel právě v prostředí místních lesů.

Ostrov Cayo Levantado

Tento ostrov je pro své nádherné bílé písečné pláže, azurové moře Karibiku a vzrostlé palmy oblíbeným cílem turistů. Prostředí ostrova připomíná dokonalou fotografii cestovních kanceláří a proslavila jej také reklama na rum Bacardi. Jde o tropický ráj, kde si užijete potápění a šnorchlování se spoustou pestrobarevných rybek a korálových útesů.

dominicana-cayo-levantado

Přestože ubytování zde nabízí jediný pětihvězdičkový luxusní resort Cayo Levantado Beach, bývá ostrov často zaplaven turisty z výletních lodí. Karibské speciality si můžete vychutnat v některé z restaurací, nebo si užít atmosféru západu slunce třeba s Bacardi drinkem v některém z barů.

Altos de Chavón

Populární atrakcí ve městě La Romana je kopie uměle vytvořené andaluské vesničky Altos de Chavón z 16. století. Jde o živou uměleckou kolonii s řadou umělců, jejichž díla si můžete zakoupit přímo v jejich ateliérech, nebo malých galeriích.

dominicana-altos-de-chavon

Za návštěvu také stojí archeologické muzeum, s cennou sbírkou historických předmětů, kopie poutního kostela St. Stanislaus, nebo románský amfiteátr s kapacitou až 5.000 osob. V sezóně se zde pořádají koncerty, na kterých v minulosti vystupovaly hvězdy jako například Frank Sinatra nebo Julio Iglesias.

Ostrov Isla Saona

Ten pravý útěk od civilizace vám umožní pobyt na ostrově Isla Saona. Ostrov je plný exotické vegetace, vidět tady můžete 60 typů ptactva a necelých 600 druhů rostlin, z nichž je 53 endemických. Užijete si relaxaci na bílé pláži lemované vzrostlými palmami a v moři můžete vidět i skotačící delfíny. Ostrov má regulovanou návštěvnost a naprostou absenci hotelové výstavby, takže se nemusíte bát turistických davů.

dominicana-isla-saona

Pozorování velryb

Vody u poloostrova Península de Samaná jsou místem výskytu keporkaků, kterých se sem vydává od poloviny ledna do poloviny března až dvanáct tisíc jedinců za účelem páření. Jednou z nejlepších lokalit k pozorování těchto obrovských tvorů je Bahía de Samaná. Při organizovaných výletech si můžete být jistí, že na vlastní oči uvidíte nesčetné množství velryb vynořujících se kvůli nádechu a skákajících nad hladinou.

Jezero Enriquillo

Přímo na hranici Dominikánské republiky s Haiti leží chráněná krajinná oblast a jezero Enriquillo. Ostrůvek Cabritos ležící uprostřed jezera je turistickým magnetem, protože se jedná o jediné místo výskytu krokodýlů v Dominikánské republice. Na ostrov se dostanete některou z lodí kotvících u mola v městečku La Azufrada. K návštěvě ostrova je potřeba speciální povolení, které vydává kancelář v Santo Domingu.

Puerto Plata

Město Puerto Plata na severním pobřeží Dominikánské republiky založil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a své jméno „stříbrný přístav“ získalo díky vzhledu mořské hladiny při soumraku.

Puerto Plata je druhým největším městem Dominikánské republiky a díky velkému výskytu zkamenělé pryskyřice je také označováno jako hlavní město Jantarového pobřeží. Kromě Muzea jantaru si zde můžete prohlédnout i palírnu Brugal, kde se vyrábí jeden z nejznámějších rumů této země.

dominicana-san-felipe-fortress

Hlavní historickou památkou je pevnost San Felipe pocházející z roku 1540, dalšími stavbami jsou viktoriánské rezidence ve staré části města. Ve vzdálenosti 10 km západně ve městě Cofresí můžete navštívit tematický park Ocean World, který vám předvede delfíní show, žraloky, tygry a lvouny, nebo také možnost potápění v akváriu s více než 4000 druhy ryb.