Nejvhodnější doba

Celoročně krásné počasí zaručuje Dubaji jeho poloha na obratníku Raka. Typické pouštní klima Arabského poloostrova přináší v letních měsících extrémně vysoké teploty dosahující až 40°C ve stínu. Ideálním obdobím pro návštěvu je proto chladnější období od října do dubna. V prosinci, lednu a únoru se teploty pohybují kolem 20°C, místy se objevuje i déšť, který je zde raritou.

Za celý rok naprší v Dubaji srovnatelné množství srážek, jako u nás za jedno odpoledne. Březen, duben a listopad jsou ve znamení příjemných letních teplot do 30°C. Teplota moře se pohybuje od 22°C minima v únoru až po 33°C v srpnu.

Jazyky

Oficiálním jazykem v Dubaji je arabština, ale většina populace arabsky nemluví. Nejčastěji kolem sebe zaslechnete angličtinu, kterou se i bez potíží domluvíte.

Čas

Časový posun v letním čase je plus dvě hodiny, v zimním plus tři hodiny.

Měna, kurzy, bankomaty

Oficiální měnou v Dubaji je emirátský dirham, mezinárodní zkratka dirhamu je AED. Dirham je dělen na 100 filsů.

Víza

Spojené arabské emiráty zrušily s platností od 22. března 2014 vízovou povinnost, proto už není potřeba žádat o vízum.

Internet, mobilní telefon

Většina hotelů poskytuje připojení na internet a wi-fi je standardem. Hlavní emirátský provider Etisalat nabízí službu připojení prostřednictvím iZone, kdy s předplacenou kartou můžete s vlastním notebookem bezdrátově surfovat bez omezení. Ve městě je k dispozici několik internetových kaváren, v nákupních centrech uvidíte místa s logem iZone.

Elektřina

V Dubaji se používají britské tříkolíkové zásuvky, adaptéry jsou běžně dostupné v obchodních domech. Napětí 220V, frekvence 50Hz.

Pravidla silničního provozu

Nejlepší způsob jak se pohybovat po Dubaji, je jízda taxíkem. Můžete si pronajmout vozidlo z půjčovny, ale připravte se na divokou jízdu bezohledných místních řidičů a také na dopravní zácpy, kdy několika proudové komunikace ve špičce pravidelně kolabují. Spojené Arabské Emiráty jsou nechvalně známé vysokou nehodovostí a v žebříčku smrtelných nehod zaujímají bohužel přední místa. Stejně jako u nás se řídí vpravo, maximální povolená rychlost bývá obvykle 100 – 120 km/h na dálnicích.

Specifická omezení

Státním náboženstvím SAE je islám, ze kterého vyplývá i několik omezení pro turisty. Konzumace vepřového masa je muslimům zakázána, koupíte ho jen v určitých supermarketech. Obdobně je to s alkoholem, který není běžně na ulici k dispozici. Turisté mohou alkohol zakoupit v hotelových barech, ale jeho konzumace je na veřejných místech zakázána.

Dalším omezujícím aspektem je oblečení žen, mimo hotelové komplexy. Místní ženy chodí od hlavy až k patě zahaleny v abajích, turistkám se doporučuje nenosit žádné vyzývavé oblečení a plavky jsou přijatelné jen na plážích. Opalování bez vrchního dílu plavek je vyloučeno. Stejně tak i jakékoliv sexuální projevy na veřejnosti, včetně letmých polibků, by vám mohli zkomplikovat pobyt.