Malé, netradiční hlavní město Malediv, je vystavěno na uměle vysušené laguně a zabírá veškerou pevninu ostrova. Je městem s nejvyšší hustotou zalidnění na světě a žije v něm téměř třetina veškeré maledivské populace. V Malé nenajdete pobřeží s písečnými plážemi a palmami, jedná se především o politické a obchodní centrum, které se z nedostatku místa rozrůstá pouze prostřednictvím výškových budov.

maledivy-male

Unikátní ostrovní město je přitažlivé i pro turisty, kteří tady poznají každodenní život místních a všední podobu Malediv. Mezinárodní letiště Malediv je umístěno na samostatném ostrůvku Hulhule kousek od Malé. Úzký pruh přistávací dráhy lemuje z obou stran tyrkysově modrá hladina Indického oceánu a vy tak máte u přistání nepříjemný pocit, že míříte přímo do vln oceánu. Z letiště je doprava zajištěna k jednotlivým ostrovům hydroplány.

maledivy-male-airport

Malé je islámským ostrovním městem, které zabírá polohu podobnou obdélníku. Tvoří jej čtyři správní čtvrti a hlavní třídou je Boduthakurufaanu Magu, která vede po obvodu celého ostrova. Ostrov je poměrně malý, obejdete jej přibližně za hodinu pěší chůzí.

K nejzajímavějším místům města Malé patří potravinový a rybí trh na severním nábřeží, na kterém se scházejí lidé z celé země. Příznivci architektury a historie mohou navštívit Národní muzeum rozkládající se v třípatrové budově a rozkvetlé zahrady Sultánova parku, který ji obklopuje.

Nejstarší mešitou v zemi je stará Páteční mešita z roku 1656, která byla vytvořena z korálového kamene. Za návštěvu stojí také Islámské centrum a Velká Páteční mešita, jejíž zlatá kopule je dominantou Malé. Hned na druhé straně ulice stojí sultánův palác Muleeaage, který je nyní sídlem státních úředníků. Uměleckou scénu země prezentuje výstavní prostor Národní galerie umění, kde se střídají výstavy uměleckých děl.

Oblíbenou atrakcí Malé je ponorka Whale Submarine, která vám zprostředkuje exkurzi do podmořského světa v hloubce 35 metrů. Výlet ponorkou trvá přibližně 45 minut. Na západním pobřeží Malé je uměle vytvořená menší pláž, která je rekreačním centrem města.