Nejvhodnější doba

K návštěvě Malediv není žádné roční období nevhodné. Záleží spíš na vašich záměrech, jak chcete váš pobyt strávit. Hlavní sezóna trvá od prosince do dubna, kdy jsou ostrovy bez deště a vlhkost na nízké úrovni. Pro potápění je nejvhodnějším obdobím květen až listopad u útesů na západním pobřeží a prosinec až duben u východních atolů.

Surfaři si svou sezónu užijí od března do října, kdy je také znatelný pokles cen. Pokud chcete váš pobyt směrovat do obydlených částí Malediv, vyhněte se postnímu měsíci ramadánu, kdy je servis pro turisty značně omezen.

Jazyky

Úředním a běžně užívaným jazykem Malediv je dhivehi, který je kombinací sinhálštiny, hindštiny a arabštiny. Od počátku 60. let je ale angličtina vyučovacím předmětem na základních školách a tak většina obyvatelstva rozumí i anglicky. Zaměstnanci v resortech hovoří často dalšími světovými jazyky, jako je němčina, francouzština a italština.

Čas

Maledivy jsou v letním období o 3 hodiny napřed, v zimě jsou to plus 4 hodiny.

Měna, kurzy, bankomaty

Platby na Maledivách jsou akceptovány jak v USD, tak v místní měně maledivské rufie, které odpovídá 1USD = 12,75 RF, jež je pevným kurzem už mnoho let. Protože je zpětná směnitelnost obtížná, doporučujeme platby běžně používanými platebními kartami, které jsou zde akceptovány. Hotovost v místní měně můžete získat přímo na letišti. Jediný bankomat umožňující výběry hotovosti ze zahraničních kont najdete v Malé, před budovou banky HSBC.

Víza

Při příletu je turistům na základě zpáteční letenky a dokladu k ubytování uděleno 30-ti denní turistické vízum. Váš cestovní pas musí mít platnost delší než je půl roku po návratu z Malediv. V případě, že plánujete pobyt delší než 30 dnů, musíte za poplatek 750 MRF zažádat o výjimku imigrační úřad. Maximální doba pobytu je 90 dnů.

Internet, mobilní telefon

V hlavním městě Malé je k dispozici internetová kavárna. Jednotlivé resorty mají podle cenových kategorií k dispozici vysokorychlostní internet přímo na pokojích, nebo ve společných prostorách. Můžete zvolit i možnost předplacené karty internetového připojení.

Místní operátoři Dhiraagu a Wataniya zajišťují roaming pro O2 a T- Mobile, ale aktuální dostupnost sítě doporučujeme prověřit ještě před vaší cestou.

Elektřina

Protože na Maledivách neexistuje celostátní rozvod elektrické energie, každý resort má svůj vlastní generátor. Nejčastěji se setkáte s tří-kolíkovou zástrčkou britského typu, napětí může kolísat v rozmezí 220-240 V.

Doprava na Maledivách

V hlavním městě Malé se můžete pohybovat pěšky, protože centrum města je poměrně malé, nebo využít jízdu taxíkem. Jezdí se vlevo. Do jednotlivých resortů budete podle jejich vzdálenosti dopraveni buď hydroplánem, rychlým člunem, nebo k těm vzdálenějším místům malým letadlem.