Rozmanité potápění na Mauriciu s množstvím atraktivních lokalit a špičkově vybavených základen, uspokojí jak začátečníky, tak i zkušené potápěče. Dramatické scenérie podmořského světa, řadu vraků, podmořských srázů, útesů a hojnost pestrobarevných ryb včetně žraloků a velkých druhů volného oceánu můžete objevovat na mnoha fantastických a nepřelidněných místech.

Potápění na Mauriciu je sice možné celoročně, ale leden a únor patří mezi měsíce cyklónů, a v červenci a srpnu ohrožují potápění ty nejsilnější větry, po kterých je moře rozbouřené a kalné. Teplota vody se pohybuje od 22°C v srpnu až do 28°C v prosinci. Zvolit si můžete mezi mnoha druhy potápění, tradiční je tematické, dobrodružné ponory pro zkušené můžete absolvovat třeba i v noci.

mauricius-coral-reef

Začátečníci mohou provést zkušební ponor a v případě, že je tento sport nadchne, absolvovat celý kurz zakončený potápěčskou licencí. Ponory jsou ve většině případů směrované a vedené zkušeným instruktorem, který vás zavede na nádherná místa korálových zahrad připomínajících květinové dekorace, nebo k jeskyním a vrakům plných roztodivných podmořských živočichů.

V západní oblasti Indického oceánu můžete vidět pestře zbarvené korálové ryby, murény, pelagické ryby žijící na otevřeném moři jako jsou například tuňáci, barakudy a žraloci. V mauricijských vodách se také setkáte s rejnoky, kteří dorůstají až do dvou metrového průměru.

Potápění na severním pobřeží Mauricia

Severní pobřeží Mauricia přitahuje jako magnet potápěče všech úrovní. Nabízí totiž optimální rovnováhu snazších ponorů pro začátečníky, tak i vzrušující těžší ponory vhodné pro pokročilé. Menší ostrůvky u pobřeží jako jsou Ile Plate nebo Coin de Mire jsou proslulé nádhernou a rozmanitou podmořskou faunou, na severozápadě je hlavním startovacím branou pro potápění Trou aux Biches, odkud se vyráží k mnoha populárním lokalitám. Skvělé zázemí nabízí svým fanouškům potápěčská centra v Mont Choisy.

 • Velmi pravděpodobné setkání se žraloky vám umožní La Fosse aux Requins v oblasti ostrůvku Ile Plate. Miskovitá prohlubeň v útesu na severozápadní straně ostrova, je vyhlášeným místem výskytu žraloků černoploutvých. Jedná se o mělký 12 m hluboký ponor, ale mořské proudy mohou být zrádné.
 • The Wall u ostrůvku Coin de Mire je ponor podél svislé skalní stěny s bohatstvím mořských organismů.
 • Holts Rock je ponor u Trou aux Biches, k balvanům a kamenným klenbám v hloubce 25 m. Vidět zde můžete kanice, pomce, ploskozubce, ropušnice a obrovské murény.
 • Lokalita Tombant de la Pointe aux Canonniers je místem pro zkušené potápěče, se skalním srázem který padá z hloubky 32 m až do 60 m. Provázet vás bude neuvěřitelné množství ryb a hezké korálové útesy.
 • Stella Maru je vrakem japonské nákladní lodě ležícím v hloubce 25 m, která je nyní domovem mořských organismů a zajímavých druh ryb, jako jsou murény, ploskozubci a ropušnice.

Potápění v západní části Mauricia

Potápění v západní části Mauricia vám díky chráněné oblasti před větry poskytne příznivé podmínky po celý rok. Oblast letoviska Flic en Flac je vybavena hned několika prvotřídními potápěčskými centry a patří k oblíbeným potápěčským lokalitám.

 • La Cathédrale vás ohromí jeskynním bludištěm s množstvím skalních převisů, průlivů a puklin. Místo je plné útesových tvorů, langust, bodloků, pomců a kaniců.
 • Rempart Serpent, asi 15 minut plavby lodí od Flic en Flac. Podivné ryby jako jsou murény, perutýni a ropušnice uvidíte 25 m pod hladinou u zakřivené skály.
 • Couline Bambou je klidnou lokalitou, kde si užijete podmořský svět ve větším soukromí.
 • Tug II láká všechny začátečníky remorkérem potopeným v roce 1981, ležícím v hloubce 20m.

Potápění v jihovýchodní a východní části Mauricia

Jihovýchodní a východní část ostrova nabízí členité mořské dno řadu zajímavých ponorů, ale zastoupení potápěčských center je velmi nízké. Potápěčské lokality vám nabídnou hojnost jeskyní, skalních oblouků a chodeb a množství velkých druhů ryb volného moře. Kromě období od června do srpna, kdy je moře díly převládajícím větrům rozbouřené, jsou tady perfektní podmínky k potápění.

mauricius-crawfish

 • Colorado u Pointe d´Esny je kaňon dlouhý 400 m, který zdobí dobrodružné skalní chodby a štěrbiny, rokle a balvany, kde se ukrývá spousta langust, kranasů, barakud a kaniců.
 • Roches Zozo je podmořská skála v hloubce 12 m, kde uvidíte langusty a mnoho dalších živočichů, žijících ve skalních štěrbinách. Tato oblast leží v blízkosti Colorada.
 • Sirius je perfektní místo pro milovníky vraků. Potopenou loď z 19. Století najdete u Mahébourgu.
 • Blue Bay je jediným místem na Mauriciu, kde uvidíte větší plochy neporušených korálů. Ideální lokalita pro začátečníky s množstvím korálových ryb.
 • Belmar Pass je průlivem se silnými proudy a obrovským množstvím útesových i pelagických ryb z otevřeného oceánu. Je vyhlášenou lokalitou žraloků bělavých a spanilých.

Na Mauriciu najdete přibližně čtyřicet potápěčských center, kde můžete očekávat skvělé zázemí a dobře udržované vybavení. Seznam potápěčských center na ostrově najdete na této stránce: www.msda.mu