Mauricijská kuchyně      

Směsice mauricijských kultur se otiskla i do pestré ostrovní kuchyně, ve které jsou patrné francouzské, čínské, indické a kreolské vlivy. Hlavním a společným jmenovatelem všech rozličných kuchyní je samozřejmě fantastický výběr jídel z čerstvě ulovených ryb a mořských plodů.

K největším lahůdkám patří krevety a chobotnice, které se tady objevují ve všech možných variacích. Vychutnat si ale můžete i skvělé steaky z jižní Afriky, nebo kreolské klobásky.

mauricius-fish

Důležitou součástí místní gastronomické kultury je kreolský prvek table d’hôte, což představuje celou řadu tradičních jídel v mnoha chodech při společném stolování. Na ulici určitě ochutnejte úžasné indické placky puri, masové kuličky boulettes, kořeněnou rýži biryani, nekynuté placky farattas a mnoho dalších indických, čínských a francouzských pochoutek.

Vynikající světlé pivo místní značky Phoenix je pravidelným vítězem celosvětových soutěží. Pivovar Phoenix Brewery nabízí také prémiovou značku Blue Marlin. Kromě piva je národním pitím také rum, především značka Green Island.

Séga               

V rytmech ségy rozeznáte kombinaci latinsko-americké salsy s karibským kalypsem se stopami afrických kořenů. Tento spontánní tanec, kdy se nohy téměř nezvedají od země, a tělo podléhá zrychlujícímu se rytmu bubnů, původně stvořili afričtí otroci. Dnes je tanec součástí mnoha mauricijských rautů a barových vystoupení.

Milionová známka

Jediným místem na světě, kde můžete vidět pár nepoužitých známek Modrého a Červeného Mauricia je muzeum Blue Penny v Port Louise. Dnes patří známky k nejcennějším na světě a konsorcium mauricijských společností za tento exponát zaplatilo 2,2 milionů amerických dolarů.

V roce 1847 došlo při výtisku známek k chybě, kdy místo Post Paid bylo na známkách uvedeno Post Office. Z tohoto důvodu byly známky staženy z oběhu. Tyto známky jsou národním pokladem a nejcennějším majetkem celého ostrova. V muzeu se osvětlují pouze na 10 minut každou hodinu, aby jejich barva nevybledla.

Nakupování

Mauricius je také oblíbenou nákupní destinací, ve které se vyrábí mnoho prestižních mezinárodních oděvních značek. V továrnách v okolí Curepipe, Floréalu a Vacoas se vyrábí značkové oblečení prodávané v Evropě, Americe i Austrálii.

Například v outletovém obchodě Floréal emporium si můžete za zlomkové ceny nakoupit oblečení, které je později opatřeno štítkem Armani, Hugo Boss, Ralph Lauren, Lacoste, Gap, Next a dalšími značkami, které cenu zboží několikanásobně umocní.

Nesčetné nákupní možnosti nabízí Grand Baie s řadou nákupních komplexů, řemeslných krámků a trhů. Snadno transportované suvenýry jsou například koření, rumy a oleje. Pozor byste si měli dát na předměty z mořských lastur, korálů a želvích krunýřů, které by vám zkomplikovali návrat domů.

Oblíbené jsou také mauricijské lodní modely, které jsou věrnou napodobeninou slavných plavidel, nebo řemeslné výrobky šperků, kožených kabelek a pásků.